Bobrovky, falcovky: Pojmy, na ktoré vďaka novej streche nikdy nezabudnem!

13.02.2017

Bobrovky, falcovky - pojmy, na ktoré vďaka novej streche nikdy nezabudnem
Bobrovky, falcovky - pojmy, na ktoré vďaka novej streche nikdy nezabudnem

Nie som síce stavbár, no dnes rozoznám strešnú krytinu aj z diaľky. "Vinníkom" je náš nedávno kúpený dom a strecha, ktorá potrebovala nový šat. 

Keď sme s manželkou vo veľkom plánovali, že si čoskoro odkúpime prázdny pozemok a na ňom postavíme ten náš vysnívaný domček, netušil som, ako si to život všetko zariadi sám. 

Vybrali sme si pomerne veľký pozemok s krásnym výhľadom. Keď bol odpredaj parciel na spadnutie, zrazu sa objavili nečakané problémy. Nakoniec nám bolo povedané, že pozemok bude na predaj v dôsledku nevybavených papierov až o dva roky. S manželkou sme ostali zúfalí, čo teraz?

Hľadanie vhodného pozemku a ideálnej lokality nie je vôbec jednoduché. Na druhý deň som bez nádeje hodiny prehľadával rôzne webové stránky v snahe nájsť podobný pozemok, no márne.

Strecha domu už doslúžila

Skúsil som poslednú šancu, vybehol som do stánku a nakúpil snáď všetky inzertné noviny, ktoré na Slovensku vychádzajú. Zrak mi v jednej sekunde padol na ponuku staršieho domčeka, ktorý mal obrovskú záhradu a cena bola viac než rozumná. Rozhodol som sa, že skúsim najskôr zistiť, či je ponuka aktuálna. A ak áno, nadhodím takúto možnosť čo najskôr pred manželkou.

Sám som nebol presvedčený, že chceme investovať do starého domu, no podľa fotografií pôsobil veľmi zachovalým dojmom. Za jeden telefonát nič nedám. Ako som o pár minút zistil, ponuka bola stále aktuálna, rozhodli sme sa preto s manželkou napokon pozrieť si nehnuteľnosť na vlastné oči.

Dom bol v dobrom stave, obrovská záhrada ponúkala úžasný výhľad na neďaleký mlyn a rieku. Jediným problémom bola strecha. Ako nás upozornil syn bývalého majiteľa pri prehliadke, bude ju treba vymeniť ako prvú.

Nebudem zbytočne naťahovať - s manželkou sme sa poradili a nakoniec sme obaja súhlasili, že dom i s pozemkom odkúpime.

Lepšieho odborníka som nemohol nájsť

Ak by mi niekto ešte pred mesiacom povedal, že budem kupovať starý dom v úplne inej časti mesta, odpoviem, že sa zbláznil. No človek mieni a život skrátka mení. Hneď, ako sme sa dozvedeli, že strecha nie je v dobrom stave, spomenul som si na môjho bývalého spolužiaka zo strednej školy a zároveň stále dobrého kamaráta Juraja, ktorý v tejto oblasti podniká a darí sa mu výborne. Vedel som teda, že lepšieho odborníka na náš nový problém nenájdem nikde.

Kvalitnú krytinu si stačí vybrať raz

Keď sme vybavili všetky papierovačky a domček bol konečne oficiálne náš, kamarát prišiel odborným okom zhodnotiť stav strechy a škridiel. Vysvetlil mi, že dobrá a kvalitná krytina by mala vydržať desiatky a desiatky rokov bez ohľadu na pálenie slnka, či pôsobenie vody a mrazov. Ak teda zainvestujeme raz do skutočnej kvality, druhýkrát to už robiť nemusíme. To znie dobre, pomyslel som si.

Čo ma ale potešilo menej, bolo zistenie, že konštrukcia krovu nie je v úplne dobrej forme a bude potrebovať niekoľko stavebných zásahov. V súčasnom stave by novú krytinu krov nemusel udržať.

Zo stavebníctva som prepadol

Priznám sa, v stavebníctve sa neorientujem ani minimálne, preto mi musel kamarát mnohé veci vysvetľovať od úplných základov. Najvhodnejšou voľbou pre našu strechu určite bude pálená keramická škridla, ktorá je známa svojou dlhovekosťou a odolnosťou, pričom svoju pôvodnú farbu nestratí ani po veľmi dlhej dobe. Výhodou je aj záruka na desiatky rokov, ktorú ponúkajú takmer všetci predajcovia krytiny.

Keď však Juraj začal zo seba sypať ďalšie názvy ako "bobrovka", či nejaká "falcovka", pozeral som na neho s otvorenými ústami. Netušil som, aké možnosti pri výbere sú a ani v najmenšom som nemal poňatie, aké sú medzi jednotlivými názvami rozdiely.

Bývalý spolužiak sa na mne dobre bavil. Mal som pocit, že sme sa opäť obidvaja ocitli na strednej škole, no tentokrát je on ten skúšajúci. A ja si zaslúžim veľkú päťku.

Výber krytiny bol obrovský

Nakoniec sa nado mnou Juraj zľutoval a rad za radom mi začal objasňovať jednotlivé druhy pálenej škridly a ich rozdiely. Keďže konečné rozhodnutie bude na mne, musím predsa vedieť z čoho si vyberám.

Ako som sa od neho dozvedel, kvalitná bobrovka od firmy Creaton patrí medzi najobľúbenejšie a najtradičnejšie krytiny vôbec. U väčšiny firiem zároveň ide o cenovo najvýhodnejší typ pálených škridiel. Plusom bol aj pestrý výber povrchovej úpravy a farebná škála, dnes už stavebnícke firmy bežne ponúkajú obrovské množstvo farieb.

Rovnako populárna v minulosti, ako aj dnes, je aj "falcovka". Inak povedané - falcovaná strešná krytina. Pre tú je zase charakteristické tzv. dvojité drážkovanie. Napokon sme sa rozhodli prejsť sa rovno po niekoľkých firmách a prezrieť si krytiny na vlastné oči.

Stavebníctvo je hotová veda

Juraj mi postupne poukazoval typy škridiel, ktoré sa mu pozdávali na našu strechu. Rad za radom mi na krytinách vysvetlil jednotlivé rozdiely, výhody, plusy a mínusy. Zaujímavou alternatívou sa mi napokon zdala aj veľkoplošná škridla, ktorej nespornou výhodou bola vysoká hospodárnosť vďaka svojim rozmerom. Priznám sa, keby nebolo bývalého spolužiaka, asi by som sa z toľkých možností zbláznil.

Nakoniec sme sa zhodli, že kvalitná bobrovka bude tým najlepším riešením pre našu strechu i rozpočet. S farbou krytiny som sa rozhodol neexperimentovať - vybral som krásnu tehlovú farbu. Pre niekoho možno nudná, no ja som si presne v takejto farbe predstavoval svoju budúcu strechu.

Bol som nesmierne rád, že Juraj začal všetko okamžite vybavovať, objednávky, dodania, plánovanie prác. Bolo to neuveriteľné, no opraviť krov strechy i nahodenie škridiel robotníci z Jurajovej firmy stihli ešte pred nástupom zimy. Takto sme mali istotu, že dom je zabezpečený voči nástrahám počasia. A na jar môžeme spokojne začať s rekonštrukciou vysnívaného domčeka.