Požičať si a nič nepreplatiť

06.12.2017

Požičať si dnes nie je vôbec ťažké. Doslova odvšadiaľ na nás vyskakujú reklamy, ako jednoducho si môžeme za pár minút požičať peniaze. Človek, ktorý súrne potrebuje finančnú injekciu, siaha aj po nevýhodných možnostiach, ktoré ho v konečnom dôsledku oberú o ešte viac peňazí. Pozor na ľahko získané pôžičky. Viete, na čo si dávať pozor?


Dvakrát meraj a raz rež. Toto platí pri pôžičkách dvojnásobne. V prípade, že hovoríme o peniazoch požičaných od banky alebo nebankových spoločností, hovoríme o úvere. Ide o dlh, pri ktorom veriteľ, čiže v najčastejšom prípade banka poskytuje finančné prostriedky dlžníkovi, ktorým ste vy.

Doložiť potrebné doklady

Predtým, než sa rozhodnete, kde si peniaze požičiate, je potrebné sa nachystať na to, že od vás banka bude vyžadovať určité doklady nevyhnutné pri žiadosti o pôžičku. Keďže o bežný úver alebo pôžičku na čokoľvek môže žiadať dôchodca, podnikateľ či mamička na materskej, aj potrebné papiere sa líšia.

Najčastejším dokladom, ktorým sa preukazujete takmer všade, je určite občiansky preukaz. Okrem neho môžu od váš žiadať vodičský preukaz, pas alebo rodný list. Proste doklad, ktorým sa preukážete vy ako občan. Aj cudzinec u nás môže požiadať o pôžičku. Ďalším veľmi dôležitým dokladom je informácia pre banku, že požadovaný úver, teda pôžičku budete vedieť splácať. Niekedy postačí výpis z účtu, výplatná páska alebo tri po sebe idúce faktúry za elektrinu či plyn.

Bonitu vyžadujú takmer všade

Ak ide o mamičky, tie dokladujú výmer materského alebo rodičovského príspevku. Dôchodcovia zas výmer dôchodkový a podnikatelia daňové priznania. U každého ide o rôzne doklady, no v podstate je vašou povinnosťou len dokázať, že máte na splatenie úveru. Pre niektorých sa, žiaľ, práve tu končí žiadosť o pôžičku.

V niektorých prípadoch bonitu dokazovať nemusíte. Bonita je práve to, či úver budete vedieť splácať. Ide o prípady, ktoré vám vysvetľovať v tomto príspevku nebudem, keďže každá banka má iné podmienky, no môže ísť napríklad o rôzne medziúvery. Je dobré, ak si takéto výnimky, na bankové produkty bez dokladovania príjmu, vopred vyhľadáte hoc aj na internetových stránkach bánk. Keďže každá dôveryhodná inštitúcia, ktorá vám peniaze požičia, tieto informácie na svojich stránkach mať musí.

Žiadne ručenie nehnuteľnosťou, ale ...

Okrem bonity je pri niektorých vyšších úveroch potrebné ručenie nehnuteľnosťou. Tomu sa väčšina chce vyhnúť, a tak vyhľadávajú aj také inštitúcie, kde to nutné nie je. Tými môžu byť rôzne nebankovky. Tu ale musíte počítať s vysokým úrokom, aj keď na druhej strane pôžičku od nich získate jednoduchšie ako v banke. Dokladovať totiž nemusíte často ani príjmy, ani výpisy z registra trestov a podobne. Avšak týmito naoko výhodami sa zakrývajú negatíva využitia nebankoviek. Často tak ľudia končia na súdoch alebo majú na krku exekútorov.

Americká hypotéka

Pri žiadostiach o úver takmer všade musíte uviesť dôvod alebo účel, na čo si peniaze požičiavate. V súčasnosti si najviac ľudí berie úver na bývanie. Dôvodom je tak kúpa nehnuteľnosti. Existuje však jeden typ úveru, s ktorým si môžete požičať na čokoľvek. Ide o americkú hypotéku, s ktorou sa stretnete v takmer každej banke aj na Slovensku. Ide o taký úver, ktorý môžete využiť na čokoľvek, nielen na nákup nehnuteľnosti.

Pôžička online

Ak patríte k ľuďom, ako ja, to znamená, že dnes kvôli úradníckym veciam takmer z domu nevychádzam, máte šťastie. Dnes si totiž pôžičku môžete vybaviť z pohodlia domova, online. Jednou z výhod je, že na internete ľahko nájdete úverovú kalkulačku, kde si dopredu môžete vypočítať výšku mesačných splátok. Po vyplnení niekoľkých formulárov vám budú peniaze do niekoľkých dní pripísané na účet. Potrebné doklady odošlete buď poštou alebo emailom. Podmienky získania takejto pôžičky cez internet sú rovnaké ako keby ste navštívili banku, či inú inštitúciu osobne.

Bezúročná pôžička

Výška úrokovej sadzby je to, čo ma pri vybavovaní úverov vždy zaujíma a určite nie som sám. Nikoho z nás neteší, že v konečnom dôsledku zaplatíme banke viac peňazí, ako sme si na začiatku požičali. Pre banky by to znamenalo zánik. No aj napriek tomu existujú banky, ktoré vám ponúknu veľmi výhodné pôžičky.

Pod pojmom veľmi výhodné ide o úver bez úroku. Presne tak. Vrátite takú istú sumu, akú ste si požičali. Musíte si však dať pozor a dodržať prísne podmienky banky. Ak si chcete požičať bez úroku, väčšina bánk si stanovuje konkrétne sumy, pri ktorých to možné je. Môže ísť o 1 000 alebo až 1 500 eur. Niekde sa môžete stretnúť s poplatkom, no niekde je to bez akýchkoľvek poplatkov. V konečnom dôsledku je aj tak bezúročná pôžička výhodná. Takisto splatnosť takejto pôžičky býva jeden rok. Ak teda v danej banke úver ešte nemáte, môžete o úver bez úrokov požiadať. Takúto ponuku v bankách využite, nepreplatíte a na konci neostanete s očami pre plač.

V súčasnosti je trh s pôžičkami naozaj bohatý. Dnes vám požičajú na každom kroku, no buďte obozretní, s akými podmienkami si peniaze požičiavate. Často ide o pochybné ponuky, pri ktorých ľuďom ostanú len dlhy. Vždy si premyslite, či si naozaj potrebujete požičať, a či pred bankou alebo inou inštitúciou nemôžete radšej osloviť napríklad rodinu či známych.